Każda pierwsza wizyta w gabinecie składa się z dwóch części. W pierwszej przeprowadzany jest bardzo dokładny wywiad aby jak najdokładniej ustalić gdzie leży pierwotna przyczyna Twojej dysfunkcji oraz jakie pojawiły się uszkodzenia wtórne (następstwo problemów pierwotnych). Określimy dokładnie rodzaj oraz miejsce dysfunkcji, przeanalizujemy wykonane wcześniej badania obrazowe (MRI, RTG, USG).
Wykluczymy poważne patologie i przeciwwskazania do terapii aby proces leczenia mógł być jak najbardziej efektywny i dopasowany do Twojego stanu zdrowia. W drugiej części zaproponujemy rodzaj terapii i po jego akceptacji przez Ciebie wykonujemy wstępną terapię, której efekty ocenimy już na koniec pierwszego spotkania.
Kolejna wizyta (lub wizyty) to już czas w pełni poświęcony na analizę efektów poprzedniej terapii i dalsze usprawnianie w celu uśmierzenia dolegliwości.
Odcinek szyjny kręgosłupa
zawroty głowy
napięciowe bóle głowy
rwa barkowa
Odcinek piersiowy kręgosłupa
bóle przeszywające klatkę piersiową
bóle żeber lub obojczyków
bóle opasujące klatkę piersiową jednostronnie lub obustronnie
ból między łopatkami, odstające łopatki, okrągłe plecy
Odcinek lędźwiowo - krzyżowy kręgosłupa
ból promieniujący do pośladka i kończyn dolnych
ból przy wykonywaniu ruchów, podczas dźwigania, podnoszenia
dyskopatia oraz ból związany ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa
stany powypadkowe i pooperacyjne
stany ostrych dolegliwości bólowych
ból kości krzyżowej
Każdy skręcony staw, złamana kość, naderwany lub przeciążony mięsień potrzebuje fizjoterapii aby powrócić do pełnej sprawności. Pomoc możesz znaleźć w takich przypadkach jak skręcenia stawów skokowych, zwichnięcia innych stawów, uraz kręgosłupa szyjnego typu whiplash, łokcie tenisisty czy golfisty, bóle mięśniowe i przeciążeniowe itp. Poza główną terapią doradzimy Ci co robić aby zapobiegać kolejnym urazom - terapia zawsze jest indywidualnie dobrane do Ciebie (techniki manualne, trening, kinesiotaping, inne).
Zabiegi operacyjne powodują powstawanie blizn pourazowych, które ograniczają swobodę ruchu zaburzają prawidłowe odczuwanie stawu czy operowanej tkanki. Mobilizacja blizny pooperacyjnej jest zatem nieodzwonym elementem powrotu do pełnej sprawności. Leczenie blizn powinno odbywać się podobnie tak jak w terapii ostrych uszkodzeń narządu ruchu czyli jak najwcześniej aby pomóc w kontrolowaniu stanu zapalnego z obrzęku (wczesny etap gojenia) oraz odtworzyć prawidłowe funkcjonowanie tkanki oraz jej poślizg.
Zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej również powodują powstawanie blizn i zrostów pooperacyjnych, które mogą powodować sklejenia powięzi na pozimie otrzewnej zaburzając jej przesuwalność, co z kolei może powodować specyficzne bóle w obrębie narządu ruchu. Celem terapii jest w takim wypadku zmniejszenie ilości lokalnych napięć oraz wspomaganie przepływu płynów w jamie brzusznej.
Problemy okolicy jamy brzusznej oraz miednicy objawiające się bólem przyczynę mogą mieć w nadmiernym napięciu powięzi, którymi otoczone są narządy wewnętrzne. Osteopatyczna praca poprzez system narządów wewnętrznych, który posiada liczne anatomiczne i funkcjonalne połączenia z innymi strukturami znajdującymi się w ciele człowieka, pozwala na skuteczną ocenę oraz likwidowanie różnych schorzeń pacjenta.
Rehabilitacja stomatologiczna polega na normalizacji napięć w tkankach miękkich oraz przywracaniu prawidłowej fizjologicznej ruchomości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, których dysfunkcje mogą być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości.
Wskazania do rehabilitacji stomatologicznej to m.in:
bóle zębów, jamy ustnej i twarzy
bóle żuchwy i szczęki
bóle i trzaski w obrębie stawów żuchwy
problemy z przełykaniem, otwieraniem i zamykaniem ust
zgrzytanie zębami ( bruksizm )
szum w uszach
Narząd żucia nie może być leczony w sposób izolowany od reszty naszego organizmu dlatego terapia każdego pacjenta jest prowadzona kompleksowo. Terapia zaburzeń wywołanych przez dysfunkcje stawów skroniowo - żuchwowych zawiera techniki terapii manualnej takie jak mobilizacje tkanek miękkich na zewnątrz i wewnątrz ust, mobilizacyjne techniki wykonywane na kręgosłupie czy masaż tkanek głębokich, który rozluźni mięśnie układu stomatognatycznego. Ponadto w terapii wprowadzone zostają ćwiczenia wzmacniające mięśnie i poprawiające propriocepcję oraz nauka ćwiczeń wykonywanych w domu samodzielnie przez pacjenta.
Obejmuje terapię problemów związanych z obszarem stopy takich jak:
płaskostopie podłużne i poprzeczne
koślawość i szpotawość stóp
wszelkiego rodzaju bóle w obrębie przodostopia i śródstopia (metatarsalgia)
ostroga piętowa i bóle rozcięgna podeszwowego
terapia palucha koślawego – Hallux Valgus, palucha sztywnego oraz innych zniekształceń takich jak np. palce młotkowate
neuralgia (nerwiak) Mortona
indywidualne wkładki ortopedyczne
ortozy na palce
kinesiology taping
Stopy są podstawą naszego układu ruchu - jedna mała nieprawidłowość w ich funkcjonowaniu wystarczy, by zaburzona została cała statyka naszego układu ruchu. Niewłaściwe ułożenie stóp rzutuje na przeciążenia innych części naszego ciała - upośledza prawidłową funkcję kolana i biodra, może również zaburzać napięcie mięśniowe w obrębie miednicy i odcinka lędźwiowego. W celu eliminacji tych dolegliwości trzeba ustawić stopy w prawidłowej pozycji, dzięki czemu przywrócona zostanie naturalna oś kończyny dolnej. Komfort chodzenia w znacznym stopniu poprawiają wkładki i obuwie ortopedyczne, ale tylko wykonane indywidualnie mogą być dostosowane do wymagań konkretnego pacjenta. Czytaj więcej